انواع نبولایزر

پنوماتیک (فعال شده توسط فشار هوای فشرده): جهت رساندن ذرات نبولایز شده دارو به برونش‌ ها، باید این اجزاء به اندازه‌های حداقل ۵ تا ۱۰میکرون تبدیل شوند. پنوماتیک نبولایزر آب را به ذرات ریز تقسیم می‌ کند. این کار توسط اکسیژن فشرده یا هوای فشرده که توسط یک سیلندر یا پمپ هوا برای کمپرس کردن هوا در داخل دستگاه تعبیه شده تأمین می‌شود، صورت می‌گیرد. گاز از طریق یک روزنه خارج شده، که از بالای یک لوله مویین حاوی محلول دارو عبور می‌کند. به علت فشار منفی ایجاد شده از حرکت هوای فشرده شده، دارو از دیواره مویین محفظه به بالا کشیده شده و از قسمت انتهایی نبولایز می‌شود. این ذرات پس از عبور از یک قسمت که برای جداسازی هوای دم و بازدم است به بیمار داده می‌شود.

مش کپ (Vibrating mesh technology): مش کپ نبولایزرها با استفاده از یک صفحه با سوراخ های میکروسکوپی که باعث کوچک شدن قطرات دارو می‌شوند و استفاده از یک ماژول پیزوی کوچک برای پرتاب دارو به این صفحه می‌توانند ذرات دارو را به اندازه ۲ تا ۶ میکرون کوچک کنند. همچنین این نوع از نبولایزرها معمولاً ابعاد بسیار کوچکی دارند که باعث شده تا به عنوان نبولایزرهای همراه استفاده شود.

اولتراسونیک (Ultrasonic wave nebulizer): نبولایزر اولتراسونیک شامل بخش‌های اسیلاتور الکترونیک، مبدل اولتراسوند یا کریستال پیزوالکتریکی، محفظه کوپلینگ که معمولاً پر شده از آب محفظه داروی نبولایزر و فن برای خروجی هوا می‌باشد. برخی سازنده‌ها قسمت‌های اضافی برای هماهنگ کردن نبولایزر برای درمان با دارو و اکسیژن یا برای استفاده همراه با مدار تنفسی ونتیلاتور فراهم می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نطر خود را ارسال کنید
لطفا نام خود در این قسمت را وارد کنید