خار پاشنه

خار پاشنه يا  به عبارتي بهتر  فاشئيت پلنتار ، شايعترين علت درد پاشنه پا است  كه به علت آزردگي و التهاب  فاشيا ي كف پا رخ مي دهد ، دردي عمقي و آزاردهنده  را در كف پا  نزديك پاشنه  ايجاد مي كند.

علائم و نشانه های خار پاشنه يافاشئيت پلنتار

فاشئيت پلنتار يا خار پاشنه خود را به صورت دردي آزاردهنده  ، سوراخ كننده و عمقي در قسمت داخلي كف پا نزديك به پاشنه  نشان مي دهد كه صبحها بعد از برخاستن از خواب  شديدتر است و با كمي قدم زدن ، كاهش مي يابد و مجددا با ايستادن طولاني يا راه رفتن زياد، شدت مي يابد. پاشنه پا در لمس عمقي  دردناك و حساس است. درد پاشنه در صورت عدم درمان  باعث لنگ زدن پا شده و راه رفتن طبيعي را تحت تاثير قرار خواهد داد. همين امر باعث وارد آمدن فشارهاي نامتعارف به  زانو ، مفصل ران و كمر مي شود كه مي تواند در اين نواحي درد ايجاد كند.

علل و عوامل خطر ساز خار پاشنه

فاشياي كف پا، بافت ضخيم و محكمي است كه از استخوان پاشنه  شروع مي شود و به انگشتان پا اتصال مي يابد. اين بافت ضخيم را مي توان همانند زه كمان در نظر گرفت كه قوس كف پا را حمايت مي كند. هر گاه فشارهاي وارد به اين ساختمان ، زياد باشد به تدريج باعث ايجاد پارگيهاي كوچكي در آن مي شود كه  در صورت ادامه يافتن  ، التهاب و درد  را باعث مي شود.

عواملي كه احتمال ابتلا به فاشئيت پلنتار  را زياد مي كنند :

۱-سن : خار پاشنه در سنين ۴۰ تا ۶۰ سال بيشتر رخ مي دهد.

۲-انواع خاصي از ورزش : مانند دويدن در مسافتهاي طولاني ، باله  و.. كه  فشار زيادي را به پاشنه و بافتهاي اطراف آن وارد مي كنند.

۳-اختلالا ت مكانيكي پا : مانند صافي كف پا ، قوس زياد كف پا و حتي الگوي غلط راه رفتن  .

۴-چاقي

۵-مشاغلي كه مستلزم ايستادن يا راه رفتن طولاني هستند : مانند كارگران كارخانه ها ، معلمين و…

درمان خار پاشنه

۱-داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي : مانند ديكلوفناك و ناپروكسن

۲-فيزيوتراپي

۳- اسپلينت شبانه

۳-كفي

۴-تزريق كورتيكواستروئيد در پاشته پا

۵- شاك ويو تراپی

۶- جراحي

دیدگاهتان را بنویسید

نطر خود را ارسال کنید
لطفا نام خود در این قسمت را وارد کنید