پرسش و پاسخ همگانی در مورد کرونا ویروس – کووید 19

منبع:سازمان بهداشت جهانی (World Health Organization)

علائم بالینی COVID-19 چیست؟

شایع ترین علائم COVID-19 تب ، خستگی و سرفه خشک است. برخی از بیماران ممکن است دچار درد ، احتقان ، آبریزش بینی ، گلودرد یا اسهال شوند. این علائم معمولاً خفیف است و به تدریج شروع می شود. برخی از افراد آلوده می شوند اما علائمی ایجاد نمی کنند و احساس ناخوشایندی نخواهند داشت. بیشتر افراد (حدود 80٪) بدون نیاز به درمان خاص ، از این بیماری بهبود می یابند. از هر 6 نفری که مبتلا به COVID-19 می شوند 1 نفر به طور جدی بیمار می شوند و در تنفس دچار مشکل می شوند. افراد مسن و افراد دارای مشکلات پزشکی اساسی مانند فشار خون بالا ، مشکلات قلبی یا دیابت بیشتر احتمال دارد به بیماری جدی مبتلا شوند. حدود 2٪ از مبتلایان به این بیماری فوت شده اند. افراد مبتلا به تب ، سرفه و مشکل در تنفس باید به دنبال مراقبت پزشکی باشند.

——————————————————————————–

COVID-19 چگونه پخش می شود؟

افراد می توانند COVID-19 را از سایر مبتلایان به ویروس بگیرند. این بیماری می تواند از طریق قطرات کوچک بینی یا دهان در هنگام سرفه یا بازدم فرد مبتلا به COVID-19  از شخص به فرد دیگر گسترش یابد.

این قطرات بر روی اشیاء و سطوح اطراف فرد فرود می آید، سپس افراد دیگر با لمس این اجسام یا سطوح ، COVID-19 را گرفته و سپس چشم ، بینی یا دهان خود را لمس می کنند. افراد همچنین در صورت تنفس قطرات از شخصی که دارای COVID-19 است که سرفه می کند یا قطرات را بیرون می اندازد نیز می توانند COVID-19 را بگیرند. به همین دلیل مهم است که بیش از 1 متر از فردی که مریض یا مشکوک به بیماری است ، فاصله بگیرید.

—————————————————————————————–

آیا ویروسی که باعث COVID-19 شود از طریق هوا قابل انتقال است؟

تاکنون مطالعات نشان می دهد که ویروس ایجاد COVID-19 عمدتا از طریق تماس با قطرات تنفسی ، ترشحات فرد آلوده و نه از طریق هوا منتقل می شود.

—————————————————————————————

COVID-19 چه مدت روی سطوح زنده می ماند؟

هنوز مشخص نیست که چه مدت ویروس ناشی از COVID-19 بر روی سطوح زنده مانده است ، اما به نظر می رسد مانند سایر کورونا ویروس ها رفتار می کند. مطالعات نشان می دهد كه كورونا ویروسها ممكن است برای چند ساعت یا تا چند روز روی سطوح باقی بمانند. این ممکن است در شرایط مختلف (به عنوان مثال نوع سطح ، دما یا رطوبت محیط) متفاوت باشد. اگر فکر می کنید ممکن است سطحی آلوده باشد ، آن را با مواد ضد عفونی کننده ساده تمیز کنید تا ویروس را از بین ببرد و از خود و دیگران محافظت کند. به یاد داشته باشید که دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آنها را با آب و صابون بشویید. از لمس چشم ، دهان و بینی خودداری کنید.

—————————————————————————————

آیا می توان CoVID-19 را از فردی گرفت که علائمی ندارد؟

راه اصلی شیوع این بیماری از طریق قطرات تنفسی است که توسط کسی که سرفه می کند ، پخش می شود. خطر ابتلا به COVID-19 از طرف افراد بدون هیچ علائمی بسیار پایین است. با این حال ، بسیاری از افراد مبتلا به COVID-19 فقط علائم خفیفی را تجربه می کنند. این امر به ویژه در مراحل اولیه بیماری صادق است. بنابراین گرفتن COVID-19 از شخصی که مثلاً فقط سرفه خفیف داشته و احساس بیماری نمی کند ، ممکن است.

—————————————————————————————

آیا می توانم COVID-19 را از مدفوع کسی که مبتلا به این بیماری است ، بگیرم؟

به نظر می رسد خطر ابتلا به COVID-19 از مدفوع فرد آلوده کم است. در حالی که تحقیقات اولیه نشان می دهد که ویروس ممکن است در برخی موارد در مدفوع وجود داشته باشد اما گسترش در این مسیر ویژگی اصلی شیوع آن نیست.

——————————————————————————————–

چه کارهایی نبایدانجام دهیم ؟

اقدامات زیر ضد COVID-2019 مؤثر نیستند و می توانند مضر باشند:

  • سیگار کشیدن
  • مصرف داروهای گیاهی سنتی
  • پوشیدن ماسک های متعدد
  • مصرف سر خود دارو هائی مانند آنتی بیوتیک ها

در هر صورت ، اگر تب ، سرفه و دشواری در تنفس دارید ، به دنبال مراقبت های پزشکی برای کاهش خطر ابتلا به عفونت شدیدتر باشید و حتماً تاریخ سفر اخیر خود را با ارائه دهنده خدمات درمانی خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نطر خود را ارسال کنید
لطفا نام خود در این قسمت را وارد کنید